Białko, patrząc przez pryzmat suplementacji, należy do najczęściej spożywanych składników odżywczych w każdym sporcie siłowym, czy wytrzymałościowo–siłowym.

Ciało ludzkie składa się w około 15% z białek i są one stale potrzebne organizmowi. Poza tym wpływają na odpowiednią regenerację, czy na gospodarkę hormonalną. Ważną sprawą, o której należy wspomnieć jest fakt, iż nasz organizm nie potrafi gromadzić białek na zapas. Dlatego nie zachodzi przemiana białka w tkankę tłuszczową. Kaloryczność białka to: 1g białka = 4 kcal.

Odżywka białkowa jako suplement diety ma pomóc dostarczyć nam odpowiednią ilość białka w dziennym zapotrzebowaniu. Każdy z nas go potrzebuje, więc musimy tylko odpowiednio dopasować i obliczyć, czy w pożywieniu dostarczamy wystarczającą jego ilość. Jeśli nie możemy dostarczyć odpowiedniej ilości białka z pożywienia, można sięgnąć łatwą w przygotowaniu odżywkę białkową, która szybko uzupełni niedobory na ten składnik.

W dzisiejszych czasach oferta odżywek białkowych jest bardzo szeroka. Różnią się one przede wszystkim pochodzeniem białka.

Wyróżniamy 4 główne rodzaje odżywek białkowych:

– koncentrat białka serwatkowego (WPC)
– izolat białka serwatkowego (WPI)
– hydrolizat białka serwatkowego (WPH)
– kazeina micelarna

Najczęściej spotykanymi odżywkami białkowymi w sklepach są koncentraty białek serwatkowych (WPC), izolat białka serwatki (WPI) lub ich mieszanki. 

Koncentrat jest najtańszą odżywką białkową – wynika to m.in. z tego, że zawartość białka wynosi od 60 do 80% a resztę stanowią węglowodany i tłuszcze.
Izolat wyróżnia się na tle koncentratu wysoką zawartością białka, która wynosi powyżej 90%. Jest to dobra propozycja dla osób odchudzających się ponieważ zawartość tłuszczu i cukru jest minimalna.
Ostatnią formą są hydrolizowane białka serwatki. Są to białka specyficzne które zostały poddane wstępnemu trawieniu enzymami podczas produkcji. Hydrolizat jest zdecydowanie najlepszą ale i najdroższą formą białka. Kazeina micelarna z kolei jest białkiem długowchłanialnym. Występuje zazwyczaj w nabiale, długo się trawi i tak samo wchłania.

Odżywka białkowa z założenia jest produktem niskokalorycznym, tak więc sprzyja ona redukcji tkanki tłuszczowej. Wybór odpowiedniego białka zależy przede wszystkim od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, mogą one nam pomóc w redukcji zbędnych kilogramów, jak również
w budowaniu masy mięśniowej.

Ciężko jednoznacznie wskazać, które białko jest najlepsze. Jeśli za kryterium wyboru weźmiemy cenę to zdecydowanie tańszy jest koncentrat białka, niż jego izolat.

Odżywki białkowe mogą nam zastąpić jeden z posiłków w ciągu dnia. Ja osobiście bardzo często sporządzam odżywkę białkową kiedy najdzie mnie ochota na coś słodkiego – smak waniliowy, truskawkowy, czekoladowy…jest w czym wybierać J

Klikając w poniższy link znajdziecie szeroki wybór odżywek białkowych:

http://www.gymbook.pl/szukaj/produkty/22/suplementy-i-odzywki